Naše mnenje šteje

3. 2022 je v Ljubljani potekala zaključna prireditev v sklopu projekta »Naše mnenje šteje«. Mladi so razpravljali o štirih področjih, in sicer o participaciji otrok na področju šolstva, zdravstva, lokalne skupnosti ter sodnih in upravnih postopkov.
V vsakem od naštetih področij so učenci razpravljali o predlogih, ki so jih sprejeli že na regijskih srečanjih. Na zaključnem srečanju so nato izbrali za vsako področje tri najpomembnejše predloge. Izbrani predlogi bodo zapisani v Belo knjigo ZPMS o uresničevanju pravice otrok do participacije.

Najpomembnejši predlogi so:

• participacija otrok na področju šolstva: enakovredna obravnava učencev, zanimivejše poučevanje in razporejeno ocenjevanje
  • participacija otrok na področju zdravstva: sistematski pregledi in psihično zdravje, možnost izbire ob bolezni in duševno zdravje
  • participacija otrok v sodnih in upravnih postopkih: otrokom prijazni sodni postopki, nevtralna strokovna oseba in (strokovni delavec za pomoč/podporo otroku v sodnih postopkih) in informiranje o sodnih postopkih
  • Participacija otrok v lokalnih skupnostih: mlajši od 18 let sodelujejo pri odločitvah o prihodnosti kraja/lokalnega okolja, nezaupanje otrok do odraslih, da bodo upoštevani in stik z županom/redna srečanja otrok z županom in občinskim svetom
    (VIR: ZAKLJUČNA RAZPRAVA PROJEKTA NAŠE MNENJE ŠTEJE!, https://www.zpms.si/2022/03/29/zakljucna-razprava-projekta-nase-mnenje-steje/)

Jesenskega regijskega srečanja v Velenju sta se udeležila Ula Beltram in David Zupanc, zaključnega dogodka v Ljubljani pa samo David Zupanc.

Špela Anders, mentorica