Skoči na glavno vsebino

Šestošolci raziskujejo Celje

V torek, 11. aprila 2023, smo se z vlakom odpravili v Celje. Namen našega potovanja je bilo odkrivanje starih znamenitosti mestnega središča Celja. Ogledali smo si Mesto pod mestom, kjer smo spoznali veliko zanimivih informacij o takratni Celei in še do sedaj ohranjenih gradnjah. Sprehodili smo se po delu cestišča, ki je včasih veljala za najpomembnejšo povezovalno cesto Spodnje Savinjske doline in Celja. Najzanimivejše odkritje so bile kanalizacije, cestnine, ki so jih poznani že stari Rimljani. Našo raziskovalno pot smo nadaljevali do Narodne galerije Celje, ki ima zelo dobro ohranjeno trgovsko središče. Ogledali smo si lahko staro lekarno, frizerski salon, klobučarno, šiviljski butik, urarno, stara kolesa … Za konec pa smo se odpravili v atelje najslavnejšega celjskega fotografa Josipa Pelikana. Nad njegovim pravljičnim ateljejem in načinom fotografiranja smo bili navdušeni prav vsi in spodobi se, da smo se pred ateljejem fotografirali tudi mi (a v barvni različici).

V osrčju starega mestnega jedra se je na ta dan veliko dogajalo pod sloganom Pridi na zvezdo! Dogodkom smo se pridružili tudi mi. Celje je praznoval svoj praznik, ki ga je Mestna občina Celje sprejela leta 1991. Gre za dan, ko je leta 1451 Friderik II. takrat trški naselbini podelil mestne pravice, poleg tega pa bo letošnje praznovanje tudi v znamenju 700. obletnice prve pisne omembe Celja.

Nadeli smo si papirnate krone, ki simbolizirajo Celjske grofe in se poklonili lepemu mestu.

Dan smo zaključili z dobrim sladoledom, pozdravili svetovno popotnico Alma Karlin in se odpravili vlaku naproti.

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost